ОДРЖАНА РЕДОВНА СКУПШТИНА ЈЕДИНСТВЕНОГ СИНДИКАТА ТЕЛЕКОМА СРБИЈЕ
У складу са планираним активностима, 18. априла 2022.г. одржана је редовна седница Скупштине ЈСТС у Руми, на којој се расправљало о планским документима и извештајима о раду, као и финансијским извештајима у претходној години.
Скупштини Синдиката присуствовали су Владимир Лучић, генерални директор Телекома, Марија Спасић, извршни директор за финансије и Иван Исаковић, шеф службе за интерне односе у име извршног директора за људске ресурсе, као и 60 делегата Скупштине.
Имајући у виду да већ две године имамо отежано функционисање у раду, а све због пандемије која је присутна, видљиви су резултати рада који су остварени у претходној години, а који нису занемарљиви.
Можда нисмо успели да урадимо све што смо зацртали претходне године, али смо успели значајно да померимо општу стагнацију која је била присутна дужи низ година и која се негатовно одражавала на економски положај запослених. То се односи на повећање зарада и исплате зараде из добити.
Синдикално, веома је битна чињеница да је ојачана база синдиката (у 2021. години пораст броја чланова је око 30% у односу на укупан број чланова), што нам говори да је од стране запослених примећен труд и активност синдиката. То се односи на активност нашег синдиката, који је поред повећања зарада, иступао и по питањима која произилазе из радног права, а везана су за праћење измена и допуна КУ.
У складу са финансијским могућностима, синдикат је помогао своје чланове кроз материјалну помоћ Фонда солидарности, бескаматних позајмица, субвенција за одмор и других давања.
Рационално управљање средствима синдиката омогућава реализацију и унапређење понуде синдиката према својим члановима.
Осим дискусије по питању учињеног, дискусија је вођена и по питањима будућих изазова који се намећу пред синдикат и планова за текућу годину. У том погледу, постављени су главни циљеви који су у домену очувања запослености, подизања права запослених у погледу материјалног положаја и других давања, радног окружења и побољшавања услова рада.
У другом делу Скупштине учешће су узели представници менаџмента на челу са генералним директором Лучићем који је у уводном обраћању презентовао позицију Телекома Србије као и пословне планове који суштински осликавају лидерску позицију компаније. Директор се позвао на интервју који је дао за „Блиц“ и у коме је рекао све чињенично о компанији.
Такође у непосредном дијалогу директор је дао одговоре на више питања :
- Политика ангажовања запослених посредством агенције за привремено запошљавање биће ревидирана, а ангажована лица у овом статусу која својим ангажовањем и резултатима рада завређују биће им понуђен стални радни однос у Телекому Србија. Са друге стране на неким позицијама и у оправданим случајевима има потребе за овим видом ангажовања где врста посла захтева такав вид ангажовања. Самим ревидирањем старосне структуре запослених као и нова ангажовања говоре у прилог да не постоји вишак запослених.
- Политика финасирања преко емисије коорпоративних обвезница је нов и по речима директора повољнији вид кредитирања који подиже транспарентност пословања, а менаџмент компаније држи у сталној агилности. Сви пословни потези који су предузимани у претходном периоду, инвестирање у различите врсте услуга, посебно у сегментима производње медијског садржаја, су довели до модернизације компаније. Ове активности гарантују одрживост Телекома Србија за наредну деценију и самим тим осигуравају профит и раст додатне вредности, што отвара простор за раст зарада и других давања.
У наредном периоду биће простора за враћање радноспортских такмичња.
-Примедбе које су изнете у делу бонуса у којима су до сада били обухваћени само запослени у продаји, који само делимично доприносе реализацији сервиса, док стварна техничка реализација нема такву финансијску потпору је довела до тога да ће се са директором технике разговарати о увођењу модела стимулације чиме ће се повезати учешће свих актера у рализацији сервиса. Досадашња пракса се правдавала чињеницом да се водила тржишна утакмица придобијања корисника где је продаја најистуренији чинилац.