РЕПОРТАЖА СА ИЗЛЕТА ГРАЦ/РАДЕНЦИ/МАРИБОР, У ОРГАНИЗАЦИЈИ
ЈЕДИНСТВЕНОГ СИНДИКАТА ТЕЛЕКОМА СРБИЈЕ
Овај пут смо посетили покрајину Штајерску, прво посетом Аустрији (Грац), а онда посетом Словенији (Раденци и Марибор).
У петак у вечерњим часовима, наше драге колегинице и колеге из целе земље кренули су пут Штајерске. Путовали смо кроз најлепшу земљу на свету, Србију, а након тога уз кратке паузе у Хрватској и Словенији, јутро смо дочекали у Аустрији у Грацу. Грац је главни град покрајине Штајерске на југоистоку Аустрије. Смештен је на реци Мури и има око 330 хиљада становника. Сматра се претежно студентским градом, јер има 6 универзитета и преко 60 хиљада студената годишње дође у овај град да студира. Име је добио од словенске речи ''Градец'' што значи мали замак. Потиче још из времена бронзаног доба, а као и Беч, овај град су под својим окриљем држале династије Бабенберг и Хабсбург. Од 1999. године је под заштитом UNESCO-a. У овом граду су део свог живота провели и Никола Тесла, Иво Андрић, Лудвиг Болцман и други...
Алтштад је стари град, а налази се на брду Шлосберг, где је и чувени сат Ухртурм. Ту се налазе незаборавни видиковци. До самог врха води 260 степеница поређаних у цик цак, које су наши најспремнији чланови савладали. Они који су били мање физички спремни, имали су избор лифта или гондоле. За силажење је била и опција тобогана, једно 40 секунди спуста, који је неке од нас вратио у детињство и велики удар адреналина и смеха.
У старом граду је и катедрала, стари универзитет, градска скупштина Ратхаус, на главном тргу Хауптплац. Видели смо и зграду опере, позориште, цркву Марије Хилфер и палату Ландхаус. Колико је Грац раскошан, говори и то да се у њему може видети више од 1000 различитих стилова архитектуре, као и 34 музеја.
На главном тргу, незаобилазно, пробали смо њихове чувене кобасице са пивом, као и переце по којима су познати.
Пут смо после Граца наставили ка Словенији, где смо били смештени у хотелу ''Радин'' са феноменалним базенима и парковима који га окружују. Након опуштања у велнесу, вечера је била уз музички програм хотелског словеначког бенда, који се потрудио да нам угоди све музичке укусе. Овим путем морамо да похвалимо хотелско особље, јер је храна и услуга била више него добра и љубазна.
Следеће јутро настављамо обилазак Штајерске, посетом Марибору, граду на реци Драви. Марибор је други град по величини у Словенији, који је као створен за љубитеље мира, зеленила и активности у природи. Као и већина градова у овој регији, припадао је династији Хабсбурга све до 1918. године када је постао део Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Имају ски стазу у сред града, Стару Хишу и најстарију лозу у Европи (преко 400 година), главни трг где је споменик ''Кужно знамење'', као и стару скупштину града Ротовж. Мариборска катедрала Столна Жупнија и Фрањевачка катедрала су незаобилазне на разледницама Марибора због своје лепоте и значаја. Главна три моста су стари мост, Титов мост и Железнички мост, који воде на другу страну Драве са којих се пружа прелеп поглед на град и околину.
Након обиласка Марибора и слободног времена за сладолед (по коме су познати) и освежење, кренули смо ка Србији.
Овим путем морамо посебно да се захвалимо свим возачима, водичима и особљу које је учествовало у организацији излета, јер су нас уз професионалан приступ срећне и задовољне сигурно довели кући. На крају крајева, поред лепог провода, то је и најбитније, јер како кажу наши стари, свуда пођи, својој кући дођи.
До следећег путовања, поздрављамо вас! Ваш ЈСТС.